Toms River Regional Schools Hall of Fame

Home     Honorees     About the Hall of Fame     Nominations    

Toms River Regional Schools Hall of Fame

Class of 0

InducteeSchoolInduction Year
Albert J. Dietrich HON 1990
John R. Garrabrant HON 1990
Renee A. Ewart DHM 1991
Elinor Bryant DHM 1992
Dr. Edgar M. Finck DHM 1993
Nathaniel S. Detwiler DHM 1994
Charlotte Ford Spillane DHM 1995
Bessie N. McLean DHM 1996
DeWitt E. "Doc" Ricketts DHM 1997
Gerald Rich DHM 1998
Joseph D. Clouser DHM 1999
William "Doc" Dougherty DHM 2000
Isadore M. Hirshblond DHM 2001
William E. "Bill" King DHM 2002
Albert J. Dietrich DHM 2003
Olga Clement DHM 2004
Margaret F. Bartlett DHM 2005
Milton H. Gelzer DHM 2007
P. David Correll DHM 2009

Class of 1882

InducteeSchoolInduction Year
Simon Lake TRH 1989

Class of 1883

InducteeSchoolInduction Year
Ethleen Longstreet TRH 1988
William Henry Fischer TRH 1991

Class of 1891

InducteeSchoolInduction Year
Philip Sheridan Bailey TRH 1988

Class of 1904

InducteeSchoolInduction Year
Frank W. Sutton Jr.TRH 1989

Class of 1908

InducteeSchoolInduction Year
James Stanley McClenahan TRH 1992

Class of 1910

InducteeSchoolInduction Year
Dorothy Jameson TRH 1988

Class of 1914

InducteeSchoolInduction Year
Benjamin Novins TRH 1989

Class of 1917

InducteeSchoolInduction Year
George Daniel Moore TRH 1990

Class of 1920

InducteeSchoolInduction Year
Elizabeth Sculthorpe Force TRH 1988

Class of 1922

InducteeSchoolInduction Year
Adolph E. Woolley TRH 1989

Class of 1924

InducteeSchoolInduction Year
Johanna Wells-Smith TRH 1988
Mildred Worth Potter TRH 1991

Class of 1925

InducteeSchoolInduction Year
Margaret Maisch Moore TRH 1990

Class of 1926

InducteeSchoolInduction Year
Ethel Price Gaunt TRH 1988
Joseph A. Citta TRH 1988

Class of 1927

InducteeSchoolInduction Year
Bartholomew Applegate Ellis TRH 1990

Class of 1928

InducteeSchoolInduction Year
Arthur Cornelius Jr.TRH 1997

Class of 1931

InducteeSchoolInduction Year
Lewis H. Elverson TRH 1988

Class of 1935

InducteeSchoolInduction Year
Rt. Rev. Albert Van Duzer TRH 1988

Class of 1936

InducteeSchoolInduction Year
Pauline Miller TRH 1988
Dr. Faye Glenn Abdellah TRH 1989
Dorothy Dugan TRH 1989
Barbara T. Carlino TRH 2003

Class of 1937

InducteeSchoolInduction Year
CDR George Cornelius USN (ret.)TRH 1990
John H. Beddow TRH 1996
Nelson H. Cornell TRH 1999

Class of 1938

InducteeSchoolInduction Year
Jack H. Milne TRH 1989
Hugh Connolly Clayton TRH 1991
Dr. Arthur A. Socolow TRH 1993

Class of 1939

InducteeSchoolInduction Year
Dr. Edwin P. Mickiewicz TRH 1998
Lloyd R. Clayton TRH 2003
Bernard "Ben" Carroll TRH 2004

Class of 1941

InducteeSchoolInduction Year
Carolyn M. Campbell TRH 1995
Sidney L. Harris TRH 2009

Class of 1942

InducteeSchoolInduction Year
Rt. Rev. Vincent King Pettit TRH 1991
Janet Loveman Taber TRH 1998
George A. Lillie TRH 1999
Wallace A. "Gub" Polhemus TRH 2002

Class of 1943

InducteeSchoolInduction Year
Robert L. Garthwaite TRH 1991
VIncent J. Smith TRH 1994
Dr. Alfred J. Casagarande Jr.TRH 1999
Dave Johnson TRH 2001

Class of 1944

InducteeSchoolInduction Year
Richard C. Clement TRH 1990
L. Manuel Hirshblond TRH 1991
The Rev. Lloyd Rogers Applegate TRH 1993
Robert F. Novins TRH 2000
Dan Kahler TRH 2005
Father Emmett Carroll TRH 2007

Class of 1946

InducteeSchoolInduction Year
Mary Ellen Hudson TRH 2000
Lester A. "Bud" Tice TRH 2000
William Lee Polhemus TRH 2004
William Alfred Skillman TRH 2007

Class of 1947

InducteeSchoolInduction Year
Robert Camp TRH 1998

Class of 1948

InducteeSchoolInduction Year
Allen H. Kassoff TRH 1988
Clifford William Campbell TRH 2001

Class of 1949

InducteeSchoolInduction Year
Burton K. Davis TRH 1993
Lolita Carfora TRH 1993
Juanita Carfora TRH 1993

Class of 1950

InducteeSchoolInduction Year
Zev Rosen TRH 1991

Class of 1951

InducteeSchoolInduction Year
Karl Engelman TRH 1990
Annette Brafman Meyers TRH 1992
Roberta Hornig Draper TRH 1994

Class of 1952

InducteeSchoolInduction Year
Dr. Walter J. Kahn TRH 1995
Capt. Albert E. Graham TRH 1998

Class of 1954

InducteeSchoolInduction Year
Max Culpepper TRH 1989
Richard D. Garretson TRH 1994

Class of 1955

InducteeSchoolInduction Year
Robert A. Gasser TRH 2007

Class of 1956

InducteeSchoolInduction Year
William Sommeling TRH 1993
Alan Rinzler TRH 1999

Class of 1957

InducteeSchoolInduction Year
Carl E. Wagner TRH 1990

Class of 1958

InducteeSchoolInduction Year
Maxine Glorsky TRH 1990
Charles H. Ehrmann TRH 1991

Class of 1959

InducteeSchoolInduction Year
Donald J. Bennett TRH 2002
David K. Jeffrey TRH 2003
Gia Maione Prima TRH 2004
Peter E. Thompson TRH 2009

Class of 1960

InducteeSchoolInduction Year
Roman Rudnytsky TRH 1988
Laurence M. Johmann TRH 1992
Diana Janusz Kedz TRH 1997

Class of 1961

InducteeSchoolInduction Year
Donald V. Browne TRH 1992
Carole Applegate Hedinger TRH 1999

Class of 1962

InducteeSchoolInduction Year
Dr. Celia Genishi TRH 1989
Hon. Alexander D. Lehrer TRH 1993
Dorian Rudnytsky TRH 1997
Robert Pastine TRH 1997
Clarence E. "Bud" Aldrich IIITRH 2000
David Bailey Lee TRH 2002

Class of 1963

InducteeSchoolInduction Year
Dr. Bambi Bernhardt Schieffelin TRH 1988
Dr. Heidi Hartmann TRH 1989
Marie E. Snyder TRH 1996

Class of 1964

InducteeSchoolInduction Year
Dr. Susan D. Halsey TRH 1992
Dr. Noel Ritter Valis TRH 1995
Judge Julio M. Fuentes TRH 2001
Ellen Estomin TRH 2004
Paul K. Raffer M.D.TRH 2007

Class of 1965

InducteeSchoolInduction Year
Dr. Lewis Pyenson TRH 1990
Robert H. Ogle TRH 1995
Richard C. Ward TRH 1998
John C. Bartlett TRH 2007

Class of 1967

InducteeSchoolInduction Year
Laurence E. Bethune TRH 1992
Linda Troeller TRH 1994
Dr. Kenneth M. Green TRH 1997
Bonnie L. Nycz Blume TRH 2002

Class of 1968

InducteeSchoolInduction Year
Tom Brown Jr.TRH 1994
Marian Head TRH 2009

Class of 1969

InducteeSchoolInduction Year
Gary A. Jobson TRH 1990
William Campbell TRH 1992
Brig. Gen. Norton A. Schwartz TRH 1996
Glenn R. Reichardt TRH 1997
Nancy Hudson Aaberg TRH 2002

Class of 1970

InducteeSchoolInduction Year
Dr. Russell C. Cattley HSS 1995
Dr. Vivien Green Fryd HSS 1996
William "Rip" Scherer HSS 1996
Thomas L. Finkbiner HSS 1999
William S. Malast HSS 2005
Dr. Eric Dinerstein HSS 2009

Class of 1971

InducteeSchoolInduction Year
Joan E. Bray HSS 1991
Dr. Dale Whilden HSS 1992
Miguel Reabold HSS 2003

Class of 1972

InducteeSchoolInduction Year
Colonel Mike Applegate HSN 2000
E. David Millard HSN 2001
Miechelle O. Willis HSS 2003
Diana Levine Madaras HSS 2005
Theresa Lettman HSN 2005

Class of 1973

InducteeSchoolInduction Year
Dr. Lee E. Schechter HSN 1995
Steve Mormando HSN 1996
Valerie R. Bencivenga HSN 2004

Class of 1974

InducteeSchoolInduction Year
Geoffrey Rich HSS 2005

Class of 1977

InducteeSchoolInduction Year
Anthony G. Calamai HSS 2003

Class of 1978

InducteeSchoolInduction Year
Sonya Naryshkin M.D.HSN 2001
Neal Mayer HSS 2001
Sandra D. Levine HSS 2004

Class of 1979

InducteeSchoolInduction Year
Todd G. Buchholz HSS 2000
Marie DeNoia Aronsohn HSN 2009

Class of 1982

InducteeSchoolInduction Year
Danny Clinch HSE 2009

Class of 1983

InducteeSchoolInduction Year
Joseph W. Scott HSE 2005

Class of 1984

InducteeSchoolInduction Year
Michael Piscal HSE 2007


Copyright 2010 Toms River Regional Schools. All rights reserved.