Toms River Regional Schools Hall of Fame

Home     Honorees     About the Hall of Fame     Nominations    

Toms River Regional Schools Hall of Fame

Inducted in 2009

InducteeSchoolGraduating Class
P. David Correll DHM ---
Sidney L. Harris TRH Class of 1941
Peter E. Thompson TRH Class of 1959
Marian Head TRH Class of 1968
Dr. Eric Dinerstein HSS Class of 1970
Marie DeNoia Aronsohn HSN Class of 1979
Danny Clinch HSE Class of 1982

Inducted in 2007

InducteeSchoolGraduating Class
Milton H. Gelzer DHM ---
Father Emmett Carroll TRH Class of 1944
William Alfred Skillman TRH Class of 1946
Robert A. Gasser TRH Class of 1955
Paul K. Raffer M.D.TRH Class of 1964
John C. Bartlett TRH Class of 1965
Michael Piscal HSE Class of 1984

Inducted in 2005

InducteeSchoolGraduating Class
Margaret F. Bartlett DHM ---
Dan Kahler TRH Class of 1944
William S. Malast HSS Class of 1970
Diana Levine Madaras HSS Class of 1972
Theresa Lettman HSN Class of 1972
Geoffrey Rich HSS Class of 1974
Joseph W. Scott HSE Class of 1983

Inducted in 2004

InducteeSchoolGraduating Class
Olga Clement DHM ---
Bernard "Ben" Carroll TRH Class of 1939
William Lee Polhemus TRH Class of 1946
Gia Maione Prima TRH Class of 1959
Ellen Estomin TRH Class of 1964
Valerie R. Bencivenga HSN Class of 1973
Sandra D. Levine HSS Class of 1978

Inducted in 2003

InducteeSchoolGraduating Class
Albert J. Dietrich DHM ---
Barbara T. Carlino TRH Class of 1936
Lloyd R. Clayton TRH Class of 1939
David K. Jeffrey TRH Class of 1959
Miguel Reabold HSS Class of 1971
Miechelle O. Willis HSS Class of 1972
Anthony G. Calamai HSS Class of 1977

Inducted in 2002

InducteeSchoolGraduating Class
William E. "Bill" King DHM ---
Wallace A. "Gub" Polhemus TRH Class of 1942
Donald J. Bennett TRH Class of 1959
David Bailey Lee TRH Class of 1962
Bonnie L. Nycz Blume TRH Class of 1967
Nancy Hudson Aaberg TRH Class of 1969

Inducted in 2001

InducteeSchoolGraduating Class
Isadore M. Hirshblond DHM ---
Dave Johnson TRH Class of 1943
Clifford William Campbell TRH Class of 1948
Judge Julio M. Fuentes TRH Class of 1964
E. David Millard HSN Class of 1972
Neal Mayer HSS Class of 1978
Sonya Naryshkin M.D.HSN Class of 1978

Inducted in 2000

InducteeSchoolGraduating Class
William "Doc" Dougherty DHM ---
Robert F. Novins TRH Class of 1944
Mary Ellen Hudson TRH Class of 1946
Lester A. "Bud" Tice TRH Class of 1946
Clarence E. "Bud" Aldrich IIITRH Class of 1962
Colonel Mike Applegate HSN Class of 1972
Todd G. Buchholz HSS Class of 1979

Inducted in 1999

InducteeSchoolGraduating Class
Joseph D. Clouser DHM ---
Nelson H. Cornell TRH Class of 1937
George A. Lillie TRH Class of 1942
Dr. Alfred J. Casagarande Jr.TRH Class of 1943
Alan Rinzler TRH Class of 1956
Carole Applegate Hedinger TRH Class of 1961
Thomas L. Finkbiner HSS Class of 1970

Inducted in 1998

InducteeSchoolGraduating Class
Gerald Rich DHM ---
Dr. Edwin P. Mickiewicz TRH Class of 1939
Janet Loveman Taber TRH Class of 1942
Robert Camp TRH Class of 1947
Capt. Albert E. Graham TRH Class of 1952
Richard C. Ward TRH Class of 1965

Inducted in 1997

InducteeSchoolGraduating Class
DeWitt E. "Doc" Ricketts DHM ---
Arthur Cornelius Jr.TRH Class of 1928
Diana Janusz Kedz TRH Class of 1960
Dorian Rudnytsky TRH Class of 1962
Robert Pastine TRH Class of 1962
Dr. Kenneth M. Green TRH Class of 1967
Glenn R. Reichardt TRH Class of 1969

Inducted in 1996

InducteeSchoolGraduating Class
Bessie N. McLean DHM ---
John H. Beddow TRH Class of 1937
Marie E. Snyder TRH Class of 1963
Brig. Gen. Norton A. Schwartz TRH Class of 1969
Dr. Vivien Green Fryd HSS Class of 1970
William "Rip" Scherer HSS Class of 1970
Steve Mormando HSN Class of 1973

Inducted in 1995

InducteeSchoolGraduating Class
Charlotte Ford Spillane DHM ---
Carolyn M. Campbell TRH Class of 1941
Dr. Walter J. Kahn TRH Class of 1952
Dr. Noel Ritter Valis TRH Class of 1964
Robert H. Ogle TRH Class of 1965
Dr. Russell C. Cattley HSS Class of 1970
Dr. Lee E. Schechter HSN Class of 1973

Inducted in 1994

InducteeSchoolGraduating Class
Nathaniel S. Detwiler DHM ---
VIncent J. Smith TRH Class of 1943
Roberta Hornig Draper TRH Class of 1951
Richard D. Garretson TRH Class of 1954
Linda Troeller TRH Class of 1967
Tom Brown Jr.TRH Class of 1968

Inducted in 1993

InducteeSchoolGraduating Class
Dr. Edgar M. Finck DHM ---
Dr. Arthur A. Socolow TRH Class of 1938
The Rev. Lloyd Rogers Applegate TRH Class of 1944
Juanita Carfora TRH Class of 1949
Lolita Carfora TRH Class of 1949
Burton K. Davis TRH Class of 1949
William Sommeling TRH Class of 1956
Hon. Alexander D. Lehrer TRH Class of 1962

Inducted in 1992

InducteeSchoolGraduating Class
Elinor Bryant DHM ---
James Stanley McClenahan TRH Class of 1908
Annette Brafman Meyers TRH Class of 1951
Laurence M. Johmann TRH Class of 1960
Donald V. Browne TRH Class of 1961
Dr. Susan D. Halsey TRH Class of 1964
Laurence E. Bethune TRH Class of 1967
William Campbell TRH Class of 1969
Dr. Dale Whilden HSS Class of 1971

Inducted in 1991

InducteeSchoolGraduating Class
Renee A. Ewart DHM ---
William Henry Fischer TRH Class of 1883
Mildred Worth Potter TRH Class of 1924
Hugh Connolly Clayton TRH Class of 1938
Rt. Rev. Vincent King Pettit TRH Class of 1942
Robert L. Garthwaite TRH Class of 1943
L. Manuel Hirshblond TRH Class of 1944
Zev Rosen TRH Class of 1950
Charles H. Ehrmann TRH Class of 1958
Joan E. Bray HSS Class of 1971

Inducted in 1990

InducteeSchoolGraduating Class
Albert J. Dietrich HON ---
John R. Garrabrant HON ---
George Daniel Moore TRH Class of 1917
Margaret Maisch Moore TRH Class of 1925
Bartholomew Applegate Ellis TRH Class of 1927
CDR George Cornelius USN (ret.)TRH Class of 1937
Richard C. Clement TRH Class of 1944
Karl Engelman TRH Class of 1951
Carl E. Wagner TRH Class of 1957
Maxine Glorsky TRH Class of 1958
Dr. Lewis Pyenson TRH Class of 1965
Gary A. Jobson TRH Class of 1969

Inducted in 1989

InducteeSchoolGraduating Class
Simon Lake TRH Class of 1882
Frank W. Sutton Jr.TRH Class of 1904
Benjamin Novins TRH Class of 1914
Adolph E. Woolley TRH Class of 1922
Dorothy Dugan TRH Class of 1936
Dr. Faye Glenn Abdellah TRH Class of 1936
Jack H. Milne TRH Class of 1938
Max Culpepper TRH Class of 1954
Dr. Celia Genishi TRH Class of 1962
Dr. Heidi Hartmann TRH Class of 1963

Inducted in 1988

InducteeSchoolGraduating Class
Ethleen Longstreet TRH Class of 1883
Philip Sheridan Bailey TRH Class of 1891
Dorothy Jameson TRH Class of 1910
Elizabeth Sculthorpe Force TRH Class of 1920
Johanna Wells-Smith TRH Class of 1924
Ethel Price Gaunt TRH Class of 1926
Joseph A. Citta TRH Class of 1926
Lewis H. Elverson TRH Class of 1931
Rt. Rev. Albert Van Duzer TRH Class of 1935
Pauline Miller TRH Class of 1936
Allen H. Kassoff TRH Class of 1948
Roman Rudnytsky TRH Class of 1960
Dr. Bambi Bernhardt Schieffelin TRH Class of 1963


Copyright 2010 Toms River Regional Schools. All rights reserved.