Toms River Regional Schools Hall of Fame

Home     Honorees     About the Hall of Fame     Nominations    

Photo Not Available

All Schools

InducteeSchoolGraduating ClassInduction Year
DeWitt E. "Doc" Ricketts DHM ---1997
Albert J. Dietrich HON ---1990
John R. Garrabrant HON ---1990
Renee A. Ewart DHM ---1991
Elinor Bryant DHM ---1992
Dr. Edgar M. Finck DHM ---1993
Nathaniel S. Detwiler DHM ---1994
P. David Correll DHM ---2009
Bessie N. McLean DHM ---1996
Gerald Rich DHM ---1998
Joseph D. Clouser DHM ---1999
William "Doc" Dougherty DHM ---2000
Isadore M. Hirshblond DHM ---2001
William E. "Bill" King DHM ---2002
Albert J. Dietrich DHM ---2003
Olga Clement DHM ---2004
Margaret F. Bartlett DHM ---2005
Milton H. Gelzer DHM ---2007
Charlotte Ford Spillane DHM ---1995
Simon Lake TRH Class of 18821989
Ethleen Longstreet TRH Class of 18831988
William Henry Fischer TRH Class of 18831991
Philip Sheridan Bailey TRH Class of 18911988
Frank W. Sutton Jr.TRH Class of 19041989
James Stanley McClenahan TRH Class of 19081992
Dorothy Jameson TRH Class of 19101988
Benjamin Novins TRH Class of 19141989
George Daniel Moore TRH Class of 19171990
Elizabeth Sculthorpe Force TRH Class of 19201988
Adolph E. Woolley TRH Class of 19221989
Mildred Worth Potter TRH Class of 19241991
Johanna Wells-Smith TRH Class of 19241988
Margaret Maisch Moore TRH Class of 19251990
Ethel Price Gaunt TRH Class of 19261988
Joseph A. Citta TRH Class of 19261988
Bartholomew Applegate Ellis TRH Class of 19271990
Arthur Cornelius Jr.TRH Class of 19281997
Lewis H. Elverson TRH Class of 19311988
Rt. Rev. Albert Van Duzer TRH Class of 19351988
Barbara T. Carlino TRH Class of 19362003
Dorothy Dugan TRH Class of 19361989
Dr. Faye Glenn Abdellah TRH Class of 19361989
Pauline Miller TRH Class of 19361988
John H. Beddow TRH Class of 19371996
Nelson H. Cornell TRH Class of 19371999
CDR George Cornelius USN (ret.)TRH Class of 19371990
Dr. Arthur A. Socolow TRH Class of 19381993
Hugh Connolly Clayton TRH Class of 19381991
Jack H. Milne TRH Class of 19381989
Dr. Edwin P. Mickiewicz TRH Class of 19391998
Lloyd R. Clayton TRH Class of 19392003
Bernard "Ben" Carroll TRH Class of 19392004
Carolyn M. Campbell TRH Class of 19411995
Sidney L. Harris TRH Class of 19412009
Janet Loveman Taber TRH Class of 19421998
Rt. Rev. Vincent King Pettit TRH Class of 19421991
Wallace A. "Gub" Polhemus TRH Class of 19422002
George A. Lillie TRH Class of 19421999
Robert L. Garthwaite TRH Class of 19431991
Dave Johnson TRH Class of 19432001
Dr. Alfred J. Casagarande Jr.TRH Class of 19431999
VIncent J. Smith TRH Class of 19431994
Father Emmett Carroll TRH Class of 19442007
Dan Kahler TRH Class of 19442005
L. Manuel Hirshblond TRH Class of 19441991
The Rev. Lloyd Rogers Applegate TRH Class of 19441993
Richard C. Clement TRH Class of 19441990
Robert F. Novins TRH Class of 19442000
Lester A. "Bud" Tice TRH Class of 19462000
William Alfred Skillman TRH Class of 19462007
William Lee Polhemus TRH Class of 19462004
Mary Ellen Hudson TRH Class of 19462000
Robert Camp TRH Class of 19471998
Allen H. Kassoff TRH Class of 19481988
Clifford William Campbell TRH Class of 19482001
Juanita Carfora TRH Class of 19491993
Lolita Carfora TRH Class of 19491993
Burton K. Davis TRH Class of 19491993
Zev Rosen TRH Class of 19501991
Karl Engelman TRH Class of 19511990
Annette Brafman Meyers TRH Class of 19511992
Roberta Hornig Draper TRH Class of 19511994
Dr. Walter J. Kahn TRH Class of 19521995
Capt. Albert E. Graham TRH Class of 19521998
Richard D. Garretson TRH Class of 19541994
Max Culpepper TRH Class of 19541989
Robert A. Gasser TRH Class of 19552007
Alan Rinzler TRH Class of 19561999
William Sommeling TRH Class of 19561993
Carl E. Wagner TRH Class of 19571990
Charles H. Ehrmann TRH Class of 19581991
Maxine Glorsky TRH Class of 19581990
Gia Maione Prima TRH Class of 19592004
Donald J. Bennett TRH Class of 19592002
David K. Jeffrey TRH Class of 19592003
Peter E. Thompson TRH Class of 19592009
Diana Janusz Kedz TRH Class of 19601997
Roman Rudnytsky TRH Class of 19601988
Laurence M. Johmann TRH Class of 19601992
Donald V. Browne TRH Class of 19611992
Carole Applegate Hedinger TRH Class of 19611999
Clarence E. "Bud" Aldrich IIITRH Class of 19622000
Hon. Alexander D. Lehrer TRH Class of 19621993
Dorian Rudnytsky TRH Class of 19621997
David Bailey Lee TRH Class of 19622002
Dr. Celia Genishi TRH Class of 19621989
Robert Pastine TRH Class of 19621997
Dr. Heidi Hartmann TRH Class of 19631989
Dr. Bambi Bernhardt Schieffelin TRH Class of 19631988
Marie E. Snyder TRH Class of 19631996
Dr. Susan D. Halsey TRH Class of 19641992
Paul K. Raffer M.D.TRH Class of 19642007
Dr. Noel Ritter Valis TRH Class of 19641995
Judge Julio M. Fuentes TRH Class of 19642001
Ellen Estomin TRH Class of 19642004
Robert H. Ogle TRH Class of 19651995
Richard C. Ward TRH Class of 19651998
Dr. Lewis Pyenson TRH Class of 19651990
John C. Bartlett TRH Class of 19652007
Laurence E. Bethune TRH Class of 19671992
Linda Troeller TRH Class of 19671994
Dr. Kenneth M. Green TRH Class of 19671997
Bonnie L. Nycz Blume TRH Class of 19672002
Tom Brown Jr.TRH Class of 19681994
Marian Head TRH Class of 19682009
William Campbell TRH Class of 19691992
Gary A. Jobson TRH Class of 19691990
Glenn R. Reichardt TRH Class of 19691997
Brig. Gen. Norton A. Schwartz TRH Class of 19691996
Nancy Hudson Aaberg TRH Class of 19692002
William S. Malast HSS Class of 19702005
William "Rip" Scherer HSS Class of 19701996
Dr. Eric Dinerstein HSS Class of 19702009
Dr. Vivien Green Fryd HSS Class of 19701996
Dr. Russell C. Cattley HSS Class of 19701995
Thomas L. Finkbiner HSS Class of 19701999
Miguel Reabold HSS Class of 19712003
Dr. Dale Whilden HSS Class of 19711992
Joan E. Bray HSS Class of 19711991
Colonel Mike Applegate HSN Class of 19722000
Diana Levine Madaras HSS Class of 19722005
Theresa Lettman HSN Class of 19722005
Miechelle O. Willis HSS Class of 19722003
E. David Millard HSN Class of 19722001
Steve Mormando HSN Class of 19731996
Valerie R. Bencivenga HSN Class of 19732004
Dr. Lee E. Schechter HSN Class of 19731995
Geoffrey Rich HSS Class of 19742005
Anthony G. Calamai HSS Class of 19772003
Sandra D. Levine HSS Class of 19782004
Neal Mayer HSS Class of 19782001
Sonya Naryshkin M.D.HSN Class of 19782001
Todd G. Buchholz HSS Class of 19792000
Marie DeNoia Aronsohn HSN Class of 19792009
Danny Clinch HSE Class of 19822009
Joseph W. Scott HSE Class of 19832005
Michael Piscal HSE Class of 19842007


Copyright 2010 Toms River Regional Schools. All rights reserved.